ANA SAYFA        ÖNSÖZ        TARİHÇE        TÜZÜK        AVCILIK        AVCIYA ÖĞÜTLER        ATICILIK        NOSTALJİ        İLETİŞİM          

KULÜBÜN TARİHÇESİ

TAAK, o zaman ki adı ile, Türkiye Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Derneği, Ankara'da

18 Mart 1947 tarihinde İstasyon Caddesi, Paraşüt Kulesi yanı, atış poligonu altındaki mahalde kurulmuştur. Bugüne kadar yönetim kurulu başkanlarımız;

            Mehmet Ali Bağana “Kurucu Üye ve İlk Başkanımız”

            Fethi Ural

            Hacı M.Ali Hanif

            Fahri Fuat Orsan 

            Zeki Öktem

            Rana Avunduk

            Mustafa Coşkun

            Kemal Heper

            Selahattin Arpat

            Muammer Ergen

            Kudret Çaylan

            Ömer Güneş Yunus

            Hilmi Kemal Coşkun

            Ahmet Sabri Karatoprak 

            Işın Arıkök

            Mahmut Erhan Özen “Halen Yönetim Kurulu Başkanı”

            Kulübümüzün kuruluşundan bu yana yönetimde çalışan, yardımcı olan maddi ve manevi katkıları olan tüm üyelerimize en derin sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunar, ölmüş olanlara tanrıdan rahmet, yaşayanlara sağlıklı, mutlu, uzun ömürler dileriz.

Türkiye Avcılar Kulübü ismi, Ankara’da başka dernekler kurulunca adında ki Türkiye ismi Tüm Avcılar olarak değiştirilmiş ve T.A.A.K logosuna sadık kalınmıştır.

İstasyon önündeki kuruluş adresimizdeki lokalimiz zamanın popüler yerlerinden biriydi. Haftasonları toplantılar, balolar düzenlenir, HAYAT dergisi sosyete sayfalarında izlenirdi.

Rahmetli İsmet İnönü poligonumuza gelerek atışlar yapar, Aka Gündüz gibi birçok ünlü de lokalimize gelirlerdi.

Alanın yıkılarak, 19 Mayıs stadyumunun inşaatına başlanması ile mefruşatımız ve eşyamız önce zamanın meşhur bayan avcısı Emine Güneş hanımefendinin deposuna, oradan da İmrahor Caddesindeki İncesu Kahvehanesine, daha sonra Anafartalar Caddesi Sobacılar Sokak Kat 2 Ulus-Ankara adresine taşınmıştır. Ardından Tuna Caddesi No:47 Sıhhiye, o binanın yıkılması ile aynı sokakta 44 numaraya taşınmış, lokal olarak uzun yıllar popüler bir ayaküstü takılma, sohbet, buluşma yeri olmuştur. Buranın yıkılması ile de Eskişehir yolunda Daily News matbaası bitişiğindeki rahmetli Cemalettin Uzunol’un müstakil binasına taşınmış, 1998 yılında da o zamanki ismi Beden Terbiyesi olan, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile 35 yıllığına işletme ve geliştirme protokolü yapılan, Eryaman Atış Poligonu ve Sosyal Tesislerine taşınmıştır.

Trap-Skeet-Double Trap olmak üzere üç poligon yapımının  yanında, tabanca atış poligonu, basketbol, voleybol sahaları, yüzme havuzu, çocuk parkları, sosyal tesis plan ve projeleri yapılıp, ilgili merciye onaylatılması ile inşaat izni için müraacat edildiğinde arsanın milli emlak kayıtlarına spor alanı olarak kaydedilmediğinden bir kooperatife satıldığı ortaya çıkmıştır. 2008 yılının Temmuz ayına kadar kullanımımızda kalan poligona, köpek padokları, av hayvanı kümesleri, Trap-Skeet-Double Trap poligonları yapılmış, haftasonu bir buluşma, bir piknik yeri haline gelmiş, genel kurullarımız yanında İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonuna üye diğer kulüplerin kullanımına açılmış, yeni birçok sporcu yetişmiş, av bayramlarımız keyifle yıllarca burada yapılmıştır. Alanda arsa sahibinin inşaata başlaması ile birlikte kulüp adresimiz Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 106/A Maltepe-Ankara adresine gelmiş, buradaki işyeri içerisindeki asma katta aynı zamanda AYHAK (Av ve Yaban Hayatı Koruma Konfederasyonu), İÇAAYHF (İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu) ile paylaşılmaktadır.

Poligon ve sosyal tesisin camiamızda ne kadar önemli olduğu yıkımdan sonra ortaya çıkmıştır.

Ayaş yolu İncirli Köyü mevkiinde, orman ağaçlandırma alanında yeni bir poligon yeri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsisi yapılmış, tapu şerhleri plan ve projeleri çizilip, inşaat için tahsisat bekler duruma gelmiştir. İnşallah Ankara’mız yeni bir poligona kavuşacaktı, ancak alanda MTA'nın verdiği bir maden arama ruhsatı ortaya çıkınca Başkent Ankara'mız yine poligonsuz kalmıştır. Tüm camia olarak yeni bir poligon yeri için araştırmalarımız sürmektedir.

Derneğimiz tarihçesi içerisinde birçok ünlü gelip geçmiştir. Lakapları ile bazıları; tenekeci Mahmut, tornacı İbrahim, sucu Hasan, kaportacı Mehmet, kara Necdet, kırgayabasmaz İbrahim, Hicri baba, gümrükçü Enver, kömürcü Bülent, başkatip Hayri Özbir… gibi.

Bu arada derneğimizin 1968 yılında yayımlanmaya başlayan dergisi “Av”, uzun süre tüm ülkeyi kucaklayan, avcıları bir araya getiren, dertlerini haberlerini, tecrübe ve hatıralarını, anılarını, yayımlayan bir bilgi hazinesi olmuş, şimdilerde birçok yaşlı avcının kütüphanesini süslemektedir.

Dergimizin kuruluş ve yayımlanmasında emeği geçen başta rahmetli Nihat Turan, Avni Nebioğlu, Sabahattin Erdem, Selahattin Sayınsoy, Bülent Algın, Mustafa Coşkun, Mustafa Uz, Mehmet Büker, Mustafa Çalışkan, Latif Aşka, Zafer Önen, Halit Akkuş gibi adını yazamadığımız ülkemizin dört bir tarafından yazılar gönderen avcı ağabeylerimize, kardeşlerimize sonsuz şükranlarımızı sunar, ölmüş olanlara rahmet, yaşayanlara sağlıklı uzun ömürler dileriz.

Kulübümüz atıcılık alanında da büyük roller oynamış, ülkemizi olimpiyatlarda temsil eden Ömer Güneş Yunus, Bülent Torpil kulübümüzden yetişmiştir. Birçok atıcımızda milli takım seviyesinde Akdeniz olimpiyatlarında, Balkan ve Avrupa kupalarında milli takımımızı temsil etmiştir. Bu uğurda eğitim veren, sporculuğumuzu yapan Nuri Vural, Ömer Güneş Yunus, Hacı İsmail Çolak, Kayhan Torpil, Ersin Sade, Yavuz Gül, Mustafa Narttürker, Ahmet Sabri Karatoprak, Altan Tuğcu, Fikret Tüzün, Ercan Ertuğ, Metin Sertoğlu, Levent Yalçın, Bülent Torpil, Murat Boyacıoğlu, Mehmet Arıkök,  bayanlarda Arzu Alparslan, Şima McGregor, kulüp tarihimizde en güzel şerefli yerlerini almışlardır.

Ayrıca, yurtdışından birçok kurumdan aldığı ödüllerle adını dünya avcılık tarihine altın harflerle yazdıran kulübümüzün avcısı Sn. Türker Sümer, dünyanın en prestijli, en büyük avcılık kuruluşu Safari Club International (SCI) tarafından altın madalya ile ödüllendirilmiştir. Sn. Türker Sümer'e altın madalyayı ise 2007 yılında avladığı, dünyada sadece Konya Bozdağlar'da yaşayan "Anadolu Yaban Koyunu" kazandırmıştır. Kulübümüzün en eski üyelerinden biri namı diğer "Çakır" olan Türker Sümer ağabeyimiz göstermiş olduğu bu performans ile yaptırmış olduğu av müzesi ile Türkiye'de, avcılık tarihinde yer olan hemen bütün avcıların önüne geçmiştir. Kendisi ile gurur duyar, ömür boyu sağlıklı, gönlünce avlar dileriz, rastgele koca avcı..!

 Sn. Türker Sümer'in av videosu* ve ödül töreninde Las Vegas'tan yapmış olduğu canlı telefon bağlantısı görüşmesinin videosunu* izlemek için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız.

Sn. Türker Sümer Av Videosu*

Sn. Türker Sümer Canlı Telefon Bağlantısı Görüşmesi Videosu*

* (Video görüntüleri www.dailymotion.com adresinden alınmıştır.)

Kulübümüzün avcılık tarihinde izleri kalanlarda var. Mesela, Ankara'da keklik avcılığında rahmetli Fikret Tüzün ağabeyimiz gibi pompalı tüfekle beşte beş, yine pompalı tüfekle Skeet atarak yarattığı efsane hala dilden dile dolaşır, ya rahmetli İbrahim Alparslan, namı diğer Höküz İbrahim? Hiçkimsenin arabası yokken bıkmadan usanmadan araba tutup avcı güruhunu ava götürüp, yaptığı salatalar, göveçler, pişirdiği balık köfteleri unutulacak gibi midir? Ya uluslararası olimpik bir spor olan atıcılıkta özellikle Skeet atıcılığında değil kulüp tarihçemiz, Türkiye atıcılık tarihinde iz bırakan Ömer Güneş Yunus..!